Społeczny Komitet Ratowania Kościółka w Tłuczani.

Również artystyczną inicjatywą w tej edycji FIO – Małopolska Lokalnie Południe wykazał się Społeczny Komitet Ratowania Kościółka w Tłuczani.
Członkowie wspomnianego stowarzyszenia zrealizowali działania związane z przygotowaniem i produkcją zwiastuna filmu o księdzu Grzegorzu Janie Zdziewojskim – fundatorze i budowniczym kościółka – coraz bardziej znanego i rozsławionego.

Wyjątkowa realizacja została dodatkowo wzbogacona kilkoma pomysłami, które wpłynęły na jej społeczny wymiar. Przede wszystkim – w zwiastunie zagrali mieszkańcy miejscowości, którzy licznie przybywali zarówno na próby, jak i końcowe nagrania. Zaangażowano także młodych ludzi, którzy odpowiadali za dokumentację fotograficzną oraz obsługę sprzętu i nagłośnienia.
Dodatkowo, w materiale filmowym znalazły się postacie odegrane przez miejscowego księdza oraz panią architekt związaną z przeprowadzonymi pracami renowacyjnymi kościółka.
Dalszym etapem – po nagraniu oraz montażu materiału była jego premiera oraz kolejne projekcje – szeroko promowane, z którymi udało się dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców.

Inicjatywa okazała się ciekawym połączeniem wymiaru kulturowego, artystycznego oraz społecznego. Efektem działań projektowych jest materiał, który rozpowszechniany i udostępniany – stanowi nowe źródło historycznych i kulturowych wartości.

Po obejrzeniu zwiastuna filmu czekamy niecierpliwie na pełnowymiarową opowieść o losach i dokonaniach niezwykłego kapłana z Tłuczani.

* zdjęcia pochodzą ze strony: Kościółek w Tłuczani
* zdjęcia udostępnione przez autora w celach promocyjnych.